Question
Answer all of the questions and show the solution 2. Frieden Company's contribution format income statement...
answer all of the questions and show the solution
Answers
Solution
Frieden Company
- Two contribution format income statements, one showing present operations and one showing how operations would appear if the new equipment is purchased:
Frieden Company
Contribution format income statements
Present Operations
Proposed Operations
Sales
$861,000
$861,000
Variable expenses
$602,700
$344,400
Contribution Margin
$258,300
$516,600
Fixed expenses
$206,640
$464,940
Net operating income
$51,660
$51,660
- Computation of
- Degree of operating leverage –
Degree of operating leverage = contribution margin/net operating income
For Present operations,
DOL = $258,300/$51,660 = 5
For Proposed Operations (Purchase of new equipment),
DOL = $516,600/51,660 = 10
- The break-even point in dollars –
Break-even point in dollars = fixed cost/contribution margin ratio
Contribution margin ratio = (contribution/sales) x 100
For Present operations,
Contribution margin ratio = 258,300/861,000 = 30%
Fixed cost = $206,640
Break-even point in dollars = 206,640/30% = $688,800
For Proposed Operations,
Contribution margin ratio = 516,600/861,000 = 60%
Fixed cost = 464,940
Break-even point in dollars = 464,940/60% = $774,900
- Margin of safety in both dollars and percentage –
Margin of safety in dollars = actual sales – BEP sales
MOS % = margin of safety in dollars/actual sales
Present operations,
MOS = 861,000 – 688,800 = $172,200
MOS % = 172,200/861,000 = 20%
For Proposed operations,
MOS = 861,000 – 774,900
= $86,100
MOS% = 86,100/861,000 = 10%
- Factors paramount to the decision of purchasing the new equipment:
- The industry’s sensitivity to the cyclical movements in the economy indicates that since the purchase of new equipment would increase the CM ratio, the high economic activity would indicate strong sales and returns. However, when the economic activity slows down and sales fall, the investment in new equipment would push losses further down.
- Also, the company already has unused capacity and the purchase of new equipment would increase the unused capacity, which might cause a financial burden if sales are affected by the industry’s sensitivity to the slower economic activity.
- Computation of the break-even point in dollar sales under the new marketing strategy:
Increase in unit sales = 41,000 + 50% 41,000 = 61,500
Sales price per unit = $861,000/41,000 = $21
Sales in dollars = $21 x 61,500 = $1,291,500
New monthly fixed expenses = $258,300
Increase in net operating income by 25%,
= 51,660 + 25% x 51,660 = $64,575
Hence contribution margin = 258,300 + 64,575 = $322,875
Contribution margin ratio = 322,875/1,291,500 = 25%
Break-even point in dollar sales = 258,300/25% = $1,033,200